Сите црногорски граѓани кои влегуваат во Србија мораат да одат во 14-дневна самоизолација

Врз основа на проценката на актуелната епидемиолошка состојба во регионот Владата на Србија денеска донесе одлука сите црногорски граѓани кои влегуваат во Србија да минат низ период на задолжителна самоизолација од 14 дена.

Црногорските државјани се должни да ја пријават адресата на која ќе престојуваат во следните две недели по влегувањето во Србија, за надлежните органи да можат да го контролираат почитувањето на изречената мерка, се наведува во соопштението на српската Влада.

И натаму со најголемо внимание ќе се следи развојот на епидемиолошката состојба предизвикана од коронавирусот, во земјата и во регионот. „Уште еднаш апелираме до сите граѓани да се придржуваат кон мерките и да бидат одговорни пред себе и другите”, апелираше српската Влада.

Прочитајте и...  Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

Прочитај повеќе

Филмска приказна на Србинка во Грција: Роди девојче додека ураганот Јанос беснееше во Кефалонија

Маријана Митровска

Анкета на Народната банка: Довербата во домашниот финансиски систем е висока

Слободен печат

Франција со црна статистика- над 10 илјади заразени во еден ден (ФОТО)

Маријана Митровска

„Плачам ноќе, моите деца легнуваат со празен стомак“- Пандемијата го фрли на колена Лос Анџелес

Слободен печат

Нападнат доктор на Токсикологија, се здобил со расекотини на главата и хематом

Слободен печат

Црна Гора со најголем број заразени со ковид-19 на 100 илјади жители, Македонија на прво место според смртност во регионот

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тачи по средбата со Ердоган: Косово и Турција дополнително ќе го зајакнат стратешкото партнерство (ФОТО)

Во Хонг Конг отворено првото канабис кафуле (ВИДЕО)

Белгија надмина 100 илјади заразени со коронавирус

Маријана Митровска

Во Република Српска нема повеќе од 850 илјади жители- се заканува демографска катастрофа

Германците бараат ЕУ да најде спас за бегалците, илјадници излегоа на протест (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат