21.8 C
Скопје

Сите Британци ќе имаат пристап до бесплатен брз тест за коронавирус

Сите граѓани во Велика Британија ќе имаат пристап до бесплатен брз тест за коронавирус, во рамки на програмата на тестирања кои ги спроведува британската влада, пренесува денеска Би-Би-Си.

На граѓаните ќе им бидат понудени два видови на брз тест.

Тестовите кои даваат резултат за околу половина час, веќе се понудени во училиштата, за децата и членовите на нивните фамилии, како и на вработените кои мораат да одат на работа.

Министерот за здравство тврди дека тестовите ќе помогнат во спречување на нови жаришта.

Оние кои се против оваа иницијатива сметаат дека би можело да се покаже дека станува збор за „скандалозно“ расфрлање со пари.

Извор: Би-Би-Си

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар