Сириските курди побараа од Москва и Дамаск заштита од Турција

Москва и Дамаск се должни да ги заштитат териториите што се наоѓаат под контрола на сириските Курди, изјави советникот во администрацијата на автономијата на северот и истокот од Сирија (AANES) Бадран Џакурд.

Сириските демократски сили (СДС) претходно соопштија дека американските сили си заминале од границата со Турција во Северна Сирија, нарушувајќи го постигнатиот договор со курдските сојузници.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, исто така, изјави дека американските војници ја напуштаат територијата во Северна Сирија, каде Турција планира да спроведе воена операција против курдските сили.

-Русија и Дамаск треба да ја преземат одговорноста за заштита на нашиот регион од турскиот напад, затоа што тоа, исто така, ќе ги засегне руските интереси, рече Џакурд.

Прочитајте и...  Трамп откри во кои три сојузни држави сака да воведе карантин

„Секогаш сме признавале и верувале во важноста од водењето на сериозен дијалог со Дамаск. Секогаш ќе бидеме отворени за постигнување на оваа цел. Русија може да одигра улога во ова и веруваме дека тоа ќе биде од исклучително големо значење”, рече Џакурд.

-Ќе направиме се што е можно да го заштитиме нашиот регион од секакви напади и да го заштитиме нашиот народ. Се надеваме дека Русија ќе успее да ја одигра својата улога во обновување на дијалогот за надминување на кризата во Сирија, и сме подготвени за оваа цел да го обновиме дијалогот со Дамаск, додаде Џакурд.

Тој забележа дека денешната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп не им служи на напорите за постигнување на мирот и борбата со тероризмот. Според него тоа покажува дека „двајцата сојузници во НАТО постигнаа спогодба за зачувување на нивните интереси заради нивниот стратегиски сојуз, и покрај разликите меѓу нив”.

Прочитајте и...  ЗНМ ќе поднесе барање за соодветна истрага против Стевчо Јакимовски кој изнесе погрдни зборови за новинарот Чомовски

-Почеток на секоја војна во нашиот регион ќе има катастрофални последици за сите земји. Тоа ќе се одрази не само на Курдите, туку и на постоењето на другите заедници, како Асирците и Ерменците, како и Арапите, рече советникот.

Според него, Турција ќе искористи радикални групи за создавање на меѓурелигиски конфликт. Тој додаде дека заканата доаѓа и од илјадниците борци на терористичката Исламска држава и нивните семејства.

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат