Сирискиот претседател Асад: Ердоган е крадец - Слободен печат

Сирискиот претседател Асад: Ердоган е крадец

Сирискиот претседател Башар ал-Асад денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го нарече „крадец”.

Асад изјавата ја даде при првата посета на делови од провинцијата Идлиб, што сириската војска ја поврати од бунтовниците кои имаат поддршка од Турција.

Сириските државни медиуми прикажаа слики од Асад меѓу сириските војници во стратешки важната територија на југот од Идлиб.

При оваа посета Асад својот турски колега го нарече „крадец кој ограбуваше фабрики, пченица и гориво, а денеска краде територија”, мислејќи на неодамнешната турска инвазија на североистокот од Сирија, со цел од неа да ги протера курдските борци.

Турција изведуваше и други упади во Сирија и контролира територија источно од Идлиб. Во оваа провинција има набљудувачки пунктови, од кои го надгледува примирјето меѓу владините сили и бунтовниците и џихадистите.

Прочитајте и...  Од рекламите и валканите прозори, патниците во автобусите на ЈСП не знаат каде да се симнат (ФОТО+ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

единаесет + единаесет =

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат