СИРИЈА И ОДГОВОРИ НА ТУРЦИЈА: Истрелани три проектили во турски пограничен град

Три проектили истрелани сириска територија паднаа во турскит пограничен град Акчакале во округот Шанлаурфа, јави Си-Ен-Ен-Турк.

Се уште нема информации за жртви, предизвикана е само материјални штети врз неколку куќи во градот.

Проектилите биле истрелани ноќеска, неколку часа по почетокот на воената операција „Извор на мирот” во северна Сирија насочена против курдските борци од Силите за заштита на народот.

Локалните власти на Акчакале објавија дека училиштата нема да работат до 14 октомври заради воената операција.

Во меѓувреме турески копнени единици денеска навлегоа во околината на сирискиот пограниечн град Тал Абјад. Според туски медидуми, турските сили воспоставиле контрола врз четири села – Табатин, Мешрефи, Бир Ашак и Хави. Движењето на турските сили кон Тал Абајад почна синоќа од четири позиции.

Прочитајте и...  Вашингтон тајмс: Антифа со месеци подготвувала бунт против властите во САД

Според весникот „Милиет”, во мометот во градот Тал Абјад и околината не се забележани сириски курдски борци.

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Троцифрена бројка на заразени, а Филипче и Заев ни велат ја победиле заразата

Слободен печат

Американските милијардери пандемијата ги направи побогати за 565 милијарди долари

Слободен печат

Пекевски: Берово е отворен град за туристите, но секој мора да носи заштитна маска

Слободен печат

СЗО: Луѓето да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Слободен печат

Макрон уште еднаш го повика Иран веднаш да ја ослободи научничката, Фариба Аделхах

Слободен печат

Трет ден по ред Шведска има повеќе од илјада новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Канада закрепна од коронакризата: Во мај отворени 289.600 нови работни места

Слободен печат

Венко Филипче: Вирулентноста опаѓа, новите случаи се од 15 семејства, најголемиот дел без симптоми

Алијанса за Албанци: Али Ахмети зборува за албански премиер, додека бојкотира албански претседател

Слободен печат

Анкета: Повеќе од половина Грци ќе одат летово на одмор

Слободен печат

Повик од ЕУ до Западен Балкан за потесна соработка во граничното управување

Слободен печат

Нема да се тестираат лицата кои биле надвор од Скопје овој викенд

Слободен печат