Сирија ги поддржа иранските напади врз базите на САД во Ирак

Сириската влада изрази целосна поддршка за Иран, велејќи дека Техеран има право да се брани „поради заканите и нападите на САД“.

Министерството за надворешни работи преку соопштение информираше дека „американскиот режим сноси одговорност за сите последници поради нивните политики и арогантен менталитет“.

Изјавата доаѓа после нападот на Иран, кои со над 20 ракети стрелаа кон базите на САД во Ирак, во знак на одмазда за убиството на генералот Касим Сулејмани.

Сирија е најголемиот сојузник на Иран во арапскиот свет, додека Техеран има испратено илјадници војници за да го подржат претседателот на Сирија, Башар ал-Асад во војната во Сирија, пишува „AP“.

Прочитајте и...  Совет на амбасадори на Македонија: Бугарскиот меморандум е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

Прочитај повеќе

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат

Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Слободен печат

Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Регионални избори во Италија и референдум за кратење на бројот на пратеници од 945 на 600

Слободен печат

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат

Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат