Сирењето и виното се совршен пар при вистинска средба

Кој тип на сирење со какво вино „оди“ за вистинско уживање.

Кравјото, овчото, козјото или мешаното сирење, тврдо или меко, младо или старо – тоа е совршен партнер на виното, бело или црвено, суво или слатко, ароматично или не, младо или „отстоено“, пенливо или „мирно“.

За совршено да се спојат сирењето и виното при дегустација, за да го извлечеме максимумот од овој пар, од секој поединечно, потребно е да следиме неколку правила. Прво, треба зрелоста на виното да биде во хармонија со зрелоста на сирењето. Второ, треба да се совпадне интензитетот на нивните миризби и вкусови.

Младите сирења содржат повеќе вода и имаат понежна млечна структура и нив најдобро им одговараат свежите бели или црвени вина со овошна арома, сувите розе вина и лесни суви пенливи вина.

Прочитајте и...  Хороскоп за 27 мај - Погледнете што ве очекува оваа среда

Класична француска комбинација се козјото сирење и младиот „Совињон блан“, додека Италијанците истото вино ќе го послужат со моцарела.

Старите сирења со посилен и побогат вкус сомелиерите поинаку ги спаруваат. На пример, полномасните меки сирења, какви што се сирењата „бри“ или „камемберт“, се послужуваат со црн „пино“ или со посилни пенливи вина.

Тврдите сирења како „ементалер“ се послатки па оттука најдобро се комбинираат со лесни црвени вина со овошне вкус. Плавите сирења од типот на „горгонзола“ или „рокфорт“ одлично се комбинираат црвените вина од типот на „мерло“.

На сирењата „гауда“ и „едамер“ им одговараат вината ризлинг и траминец со помал процент на шеќер бидејќи соленото и слаткото убаво се сложуваат во спарувањето на храна и вино.

Прочитајте и...  Меган не сакала да го напуштат кралското семејство, тоа е масло на Хари

На тврдото сирење пармезан одлично му одговараат силните вина  од типот на каберне совињон.

Сирењето често се послужува со овошје и при тоа треба да се следат правилата на спарувањето со виното. На младите сирења им одговара сочно овошје. На солените сирења – слатко и суво овошје, додека на тврдите сирења – овошје со интензивна миризба.

Играта со сирењето, овошјето и виното е прекрасна и возбудлива, бара малку фантазија и вежбање, но дава големо задоволство.

Прочитај повеќе

Романтичната љубовна приказна на еден од најголемите холивудски заводници, актерот Метју Меконахи!

Слободен Печат

Се сеќавате на Алка Вуица? Жареше и палеше на југословенската сцена, па ја снема – денеска нема да ја препознаете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија Бекам после 10 години се насмеа: Нејзиниот син објави слика на која сите гледаат во нејзините заби! (ФОТО)

Слободен Печат

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

Слободен печат

Тони Брекстон објави селфи, луѓето не можат да поверуваат како изгледа во бикини на 52 години (ФОТО)

Слободен печат

Трик од искусните: Како да ја сочувате свежината на лебот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Слободен печат

Авторката на „Хари Потер“ објави нова бесплатна онлајн книга за децата во карантин

Слободен печат

Одлична идеја за денешниот ручек – Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Бочели: Целото мое семејство имаше коронавирус, тоа беше ужасно – ние имавме среќа!

Слободен печат

Се избричил првпат по 10 години, неговата сопруга шокирана! (ВИДЕО)

Слободен печат

Маја, Адријана, Билјана и Весна, жени со јасна визија  

Ј.К.Д