Синот на Михаел Шумахер стигна и до Формула 1!

Формула 2 возачите Мик Шумахер и Калум Ајлот ќе бидат дел од тркачкиот Формула 1 викенд во Германија, поточно на првиот тренинг за екипата на „Алфа Ромео“ односно „Хас“.

Мик Шумахер е синот на Ф1 легендата Михаел Шумахер, член на возачката академија на Ферари (ФВА) и моментно е водечки во шампионатот на Формула 2 во кој до крајот остануваат уште две трки.

Колегата на Шумахер од ФВА исто така оваа година ќе настапува во официјалниот дел на Формула 1. Ајлот покрај Шумахер ќе има настап на патеката Нирбургринг, возејќи за екипата на „Хас“ на првиот тренинг.

Рускиот возач Роберт Шварцман можност за настап ќе има на последната трка од сезоната, Големата награда на Абу Даби исто така на првиот тренинг.

Прочитајте и...  Роналдо во карантин го смени имиџот, нема да го препознаете со новата фризура (ВИДЕО)

– Пресреќен сум што добив можност да настапам на слободен тренинг. Фактот дека моето прво учество во Формула 1 ќе се одржи пред домашна публика во Нирбургринг го прави овој момент уште посебен – рече младиот Шумахер, а пренесува сајтот на Ф1.

Тркачкиот викенд на патеката во Германија ќе се вози од 9-11 октомври 2020 година.

Германски невролог нема многу оптимистички вести за состојбата на Шумахер: Тој е буден, но тоа е највеќе што може да направи

Поврзани вести

Игравме див фудбал, но најважна е победата

Слободен печат

Бурно е во „кралскиот“ клуб, Перез во соблекувалната му дал ултиматум на тренерот Зидан

Слободен печат

Синот на легендарниот Турам преку Гугл го докажувал идентитетот на редарите пред „Џузепе Меаца“

Слободен печат

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Модриќ: Не го потценивме Шахтјор, одигравме добро, но не беше доволно!

Слободен печат

Остави Коментар