23.8 C
Скопје

Синот на Гадафи сака да се кандидира за претседател на Либија

Синот на поранешниот претседател на Либија, Моамер Гадафи, Саид ал-Ислам Гадафи, планира да се врати во јавниот живот и да се кандидира за претседател.

Саиф ал-Ислам Гадафи, кого претходно го гледале како наследник на својот татко на местото претседател, не се појавил во јавност откако бил виден пред десет години во либиска пустина, пишува „Times“.

Весникот наведува дека Саиф се обидувал да дојде до западни и други дипломати за тие да го потврдат неговиот идентитет, по што би се вратил во јавниот живот.

Планот му е да се кандидира на претседателските избори на 24-ти декември, но неговите соработници велат дека сегашната номинација би била прерана.

 

Поврзани вести

Вархеји: Почеток на преговорите со Македонија и Албанија останува приоритетно прашање

Слободен печат

ВИДЕО | Чуден случај со принцезата Латифа: Тврди дека е киднапирана, но ужива во Европа

Слободен печат

Три олтајмери се украдени за време на рели во Италија

Слободен печат

Србија направи огромен чекор кон ЕУ: Ана Брнабиќ изјави дека Кластерот 1 е отворен

Слободен печат

Запленeто злато вредно 1,9 милиони долари: Уапсени тројца граѓани на Конго, двајца Кинези се во бегство

Слободен печат

Се урна едрилица, едно лице е повредено

Слободен печат

Остави Коментар