Синот на Џо Бајден постхумно одликуван во Косово

EPA-EFE/ERIN SCOTT / POOL

Синот на американскиот претседател Џо Бајден, Боа Бајден, кој почина од тумор на мозокот во 2015 година, вечерва беше почестен, како што објави, од косовската претседателка Вјоса Османи. Тој служеше на Косово во 2001 година, обучувајќи локални судии и обвинители. Медалот го прими американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет, додека претседателот Бајден се обрати со видео порака.

На свеченоста, на платото во близина на владата на Косово, која ја подготви Османи, присуствуваа и претседателот на Собранието на Косово, Гjaаук Коњуфца, премиерот Албин Курти, претставници на институции и политички партии, пренесува Косев.

Бајден, чија видео порака за благодарност беше објавена за време на церемонијата, беше поздравена од „најпроамериканската нација во светот“, рече таа.

„Она што Бо Бајден го започна, заедно со неговите американски колеги, воспоставување институции и обука на судии пред независноста, денес е клучен столб на сите најважни косовски институции. Желбата за дополнително зајакнување на владеењето на правото беше исклучително јасна на гласачките кутии оваа година“, рече Османи.

Боа Бајден го спореди со запалена свеќа што ги осветлува другите луѓе, додека целото семејство Бајден, вели Османи, го осветли народот на Косово во најмрачните денови за нив.

Велејќи дека Косово е дом на самиот Бајден и на сите Американци, таа рече:

„Она што САД и американскиот народ го направија за нашата земја, за нашата слобода, за нашето право на постоење, оди подалеку од секое партнерство што е моментално присутно низ целиот свет. Во добри денови, во лоши денови, во светлина и во темнина, ја чувствуваме вашата рака на рамото “.

Слично како и неговиот сакан син, продолжува косовскиот претседател, Бајден даде извонреден придонес за Косово.

„Како што често велам, претседателот Бајден беше нашиот глас кога го немавме. Тој се бореше да го стави Косово на мапата кога многумина во светот не беа подготвени да се вклучат во нашата борба против системската дискриминација и сегрегација извршена од тогашниот режим на Милошевиќ. Претседателот Бајден беше гласен застапник во Сенатот за интервенција на НАТО во 1999 година, со што заврши военото злосторство и геноцидот на Косово“, рече Османи.

Покрај тоа, кога Косово се соочи со некои од своите најголеми повоени предизвици, како што е „подготвување на декларацијата за независност“.

Кога го посети нашиот парламент во 2009 година, претседателот Бајден изговори зборови што продолжуваат да одекнуваат преку нашите напори да ја заштитиме нашата слобода и да ја зајакнеме нашата независност. Тој рече: „вашата независност е неповратна … апсолутно неповратна“, ги цитираше зборовите на актуелниот американски претседател Османи.

Во својот говор, покрај честите пофалби и благодарници, таа постојано цитираше што и рекол американскиот претседател.

Видео на денот