Синдикатот на администрација и државна управа против идејата за заминување на административците во приватниот сектор

Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија при Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија попладнево преку соопштение ја повикува Владата да се откаже од идејата за пакети за заминување на административците во приватниот сектор од причина што, како што наведуваат, јавната администрација е клекната на колена со изгубен капацитет на стручните службеници.

Oд Синдикатот на администрација и државна управа истакнуваат дека во последните две години и подолг временски период се случува бел штрајк (откази, напуштање на стручниот кадар, долги боледувања, неплатени одмори) само поради притисоци и нестручност на раководните кадри. Јавната администрација во моментов нема капацитет да ги опслужи граѓаните како нивен сервис, а уште помалку за реформи за членство во ЕУ. Уште еднаш ги повикуваме на разум во спротивно ќе им порачаме дека ќе се спротивставиме со пакет за заминување на Владата, посочуваат од Синдикатот.

Прочитајте и...  Повеќето Британци, Французи и Германци нема да одат на одмор ако маските и тестирањето се задолжителни

Од Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија, пак, во врска со објавените податоци од Државниот завод за статистика (ДЗС) за висината на просечната плата за мај, според кои, просечната плата се зголемила за дури 4,2 отсто за три месеци, а споредено со претходниот месец платата е зголемена за два отсто, прашуваат дали се прави манипулација со бројките во начинот на пресметката на нејзината висина.

Потенцираат дека статистиките на ДЗС служат за манипулирање со работниците, а и целата македонска јавност со цел да се создаде една лажна слика за тоа колку напредуваме во ова поле и да се избегне суровата реалноста која укажува на тоа дека стагнираме.

-Во ниедна дејност нема значително зголемување на просечната плата, толку колку што велат статистиките на ДЗС, посочуваат од КСС и прашуваат дали навистина земја како нашата согласно развојот има реален капацитет за зголемување на платите за толкав процент, кога во ниту едно јавно претпријатие, институција или во рамки на државната администрација не се зголемени платите.

Прочитајте и...  Продолжува потрагата по малолетникот кој исчезна во водите на Преспанско езеро

Согласно економскиот капацитет на државата, таа нема толкав капацитет за да може во рок од еден месец просечната плата да се зголеми за два отсто. Се се сведува на тоа дека ДЗС служи како алатка за манипулација, наведуваат од КСС и прашуваат дали бизнис секторот навистина има капацитет за толкаво зголемување на платите и ако тие се зголемени каде се парите во џебот на работниците.

Прочитај повеќе

Мурали на новиот скејт парк во Крива Паланка

Слободен печат

Ердоган ја затвори славината и демонстрира моќ: Во време на големи горештини на милиони луѓе им се заканува жед и глад

Слободен печат

Падот на БДП на Србија е типичен за сиромашните земји

Слободен печат

Поранешниот шпански крал ја напушта земјата поради финансиски скандал: Ќе живеам во друга земја

Слободен печат

Постојат пет варијанти: Откриено како ЕУ планира да ги набави милијардите кои им ги вети на членките како помош против епидемијата

Слободен печат

Внуката на Трамп во книга разоткрива што тој има против Меркел: Тоа го излудува

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Страшно невреме во Хрватска: Паѓаше град со големина на орев, ветерот корнеше покриви (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекината привремено потрагата по детето кое исчезна во водите на Преспанско Езеро, продолжува утре

МИА Агенција

Германците важат за разумни, но зошто тогаш масовно протестираа против маските и мерките? (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Џенова две години по трагедијата во која загинаа 43 лица отворен нов мост (ВИДЕО)

Слободен печат

И шефот на кабинетот на Болсонаро позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Во БиХ се удави синот на осуден терорист, стрикото во обид да го спаси – настрадал

Слободен печат