Синдикатите во Франција втор ден ќе штрајкуваат (ВИДЕО) - Слободен печат

Синдикатите во Франција втор ден ќе штрајкуваат (ВИДЕО)

Штрајкот што го наруши јавниот превоз и ги затвори училиштата низ Франција денеска влегува во втор ден, а синдикатите најавуваат дека планираат да штрајкуваат се додека претседателот Емануел Макрон не се откаже од планираната пензиска реформа.

Штрајкот го спротивстави Макрон, 41-годишен поранешен банкар, кој дојде на власт во 2017 година со ветување за отворање високо регулирана француска економија, со моќни синдикати кои велат дека тоа ќе го влоши статусот на работниците.

Исходот ќе зависи од тоа кој ќе ги попушти прв – синдикатите кои ризикуваат да изгубат поддршка од јавноста доколку дневните нарушувања траат премногу долго, или владата што се плаши гласачите да застанат зад синдикатите и да ја обвинат за хаосот на улиците.

Прочитајте и...  Нова виза по Брегзит: Брз влез во Велика Британија за научници, математичари и истражувачи

Железничките синдикати гласаа за продолжување на штрајкот на петок, додека синдикатите на јавниот превоз во Париз одлучија тој да трае до понеделник. Останатите работници ќе одлучат за времетраењето на штрајкот денеска.

Десетици илјади луѓе вчера излегоа на улиците на француската престолнина – полицијата проценува дека 65.000 луѓе протестирале во Париз и дека имало 806.000 демонстранти низ цела Франција. Синдикатите имаат поголема бројка.

Прочитајте и...  Преживеаните од Аушвиц ги раскажаа горчливите искуства

Безбедносните сили во Париз употребија солзавец откако демонстрантите фрлаа пиротехника кон полицијата, уништија автобуски станици и запалија контејнери за ѓубре. Неколку десетици лица се уапсени, а синдикатите истакнуваат дека оние што вршат насилство не се поврзани со нив.

Прочитај повеќе

Владата го прифати барањето за итна изградба на поликлиника во Општина Бутел

Слободен печат

Отстранет камп во Париз, евакуирани над 1.400 мигранти и бегалци

Слободен Печат

Нова власт- нови кандидати за амбасадори?!

Слободен печат

Жбогар: Се надеваме дека Законот за ЈО ќе биде донесен пред Собранието да се распушти

Слободен Печат

Марковиќ го повика српскиот поглаварот на СПЦ во Црна гора на дијалог

Слободен Печат

Земјотрес со јачина од 5.2 степени регистриран во Грција

Слободен печат

1 comment

m-r.Slobodan Dimitrovski 06/12/2019 - 09:32 at 09:32

Тоа се вика синдикат а не како нашите култуурно уметнички друштва каде се само дава членарина а за правата на работниците се политички манипулира од секоја власт.

Reply

Остави Коментар

20 + seventeen =

Прочитај повеќе

Македонското и грчкото малцинство во Албанија бара од Рама да објасни зошто не се донесени подзаконските акти за малцинствата

Слободен Печат

Град Скопје финансиски поддржа 237 проекти од областа на културата

Слободен печат

Жителите на Вухан од зградите ја пејат химната (ВИДЕО)

Слободен Печат

Мадуро ја нуди венецуелската нафтена индустрија на руска државна компанија

Слободен Печат

Дескоска: Се воведува јасна дисциплинска постапка за одговорност на јавните обвинители

Слободен печат

Распнат коњ се превезува по скопските улици (ФОТО) 

Слободен печат