Синдикатите во Франција утре ќе имаат масовен штрајк

Во пресрет на утрешниот штрајк во Франција, синдикатите најавија ширум земјата 245 митинзи, откако неколку недели по ред земјата се подготвува за мобилизација против пензиската реформа, која се очекува да биде следена со масовен штрајк во повеќе јавни сервиси, јавува дописникот на МИА.

Синдикатите се надеваат дека ќе се мобилизираат масовно против владиниот проект, а во транспортот и училиштата веќе се предвидува многу висока стапка на штрајкувачи. Неколку повици за приклучување во синдикалните поворки беа испратени од страна на групите на социјалните мрежи на „жолтите елеци”, а радикалните милитанти на црниот блок, исто така, се чини дека се подготвени да демонстрираат заедно со синдикатите.

Стапката на штрајк во градинките и основните училишта, според Министерството за национално образование, би достигнала 55 отсто во цела Франција и 78 проценти во Париз. Само три училишта во Париз можат да обезбедат „минимална услуга за прием” во оваа фаза.

Прочитајте и...  Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

Додека „Ер Франс” веќе објави дека планира да откаже 30 проценти од домашните летови и 15 проценти од летовите на средно растојание, Ејзиет соопшти дека ќе откаже 233 домашни и летови на средно растојание.

Во железничкиот сообраќај 90 отсто од возовите нема да возат. СНЦФ го реактивираше својот испробан и тестиран план за време на долгиот социјален конфликт од пролетта 2018 година против реформите во железницата и објави предупредување до патниците. Датумот 5 декември за почетокот на движењето беше познат веќе некое време и веќе е формиран кризен штаб.

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер во средата објави дека се пријавени 245 митинзи и демонстрации низ целата земја. Тој, исто така, рече дека очекува присуство на „црни блокови” и „ радикални жолти елеци ” неколку стотина во поворките во Париз и „можеби неколку илјади на целата национална територија”.

Прочитајте и...  Косово ги отвора границите кон Северна Македонија, Албанија и Србија

Меѓу безбедносните мерки во главниот град, префектурата во Париз побара да бидат затворени сите продавници и ресторани кои се на патот на кој ќе поминува поворката на синдикатите.

Прашањето кое си го поставуваат сите е дали штрајкот ќе прекине вечерта на 5 декември или тој ќе продолжи со одмерување на силите со владата, синдикатите не кријат дека сакаат тврд штрајк како во декември 1995 година.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат