Симптоми на ПСИХИЧКИ БОЛЕСТИ: Сите мислиме дека овие однесувања се нормални!

Многу често одредени симптоми по кои може да се препознае дека постои некакво психичко нарушување погрешно ги толкуваме како лошо расположение.

Погледнете се прво себе, а потоа и оние околу себе. Ако препознаете некој од овие шест симптоми, тогаш можеби е време да се погрижите подобро за своето ментално здравје.

Не можете да мокрите кога има некој во близина

Никогаш не можете да се измокрите во јавен тоалет затоа што сте свесни за присуството на другите луѓе надвор. Но, тоа ви се случува и дома, кога ќе чуете дека некој е близу до вратата на тоалетот. Седум отсто од светската популација го искусила ова барем еднаш во животот. Во крајни случаи, треба да се вгради катетар кај личноста.

Прочитајте и...  Принцот Хари јасно порача: Викајте ме само Хари!

Грицкање нокти

Оваа навика често ни делува наивно, но многу опсесивни нарушувања се поврзани токму со грицкањето нокти. Најчесто се појавува кај жените и почнува кога се тинејџерки. Од ова страдале Бритни Спирс, Џеки Кенеди, Ева Мендез…

Изливи на емоции

Изливите на емоции се сосема нормални, но не и кога емоцијата не е соодветна на ситуацијата. На пример, се случува луѓето кога ќе чујат тажна или лоша вест, рефлексната реакција им е хистерично смеење. Во оваа ситуација стресот одговара со сосема спротивна реакција и во психијатријата ваквата појава е позната како катагеластицизам.

Неможност за препознавање и чувствување на некои емоции

Сте слушале од други или пак на своја кожа сте почувствувале дека некоја емоција не била изразена соодветно или пак, не можете да ја препознаете кај својот партнер. Се работи за состојба во која луѓето не се способни да ги познаат и изразат емоциите. Секој од нас до одреден степен ја има појавата позната како алекситмија, а во најтешките случаи може целосно да изостанат емоции и да го уништат животот на лицето и оние околу него.

Прочитајте и...  Паштета од скуша (РЕЦЕПТ)

Нетолеранција на звуци

Сосема е нормално негативно да реагираме на иритирачки звуци, но состојбата позната како мизофонија е кога дури и најсекојдневните звуци предизвикуваат немир. Тука спаѓаат најобични звуци, како што се сообраќајот, зборувањето, птиците, дишењето, кашлањето… Во најекстремни случаи предизвикуваат толку нервоза, што лицето е во состојба физички да го нападне оној кој ги „произведува“ звуците.

Опозиционо нарушување на непослушност

Луѓето кои страдаат од ова се негативно настроени кон авторитетите и реагираат на негативен начин. Некој ова го гледа како тврдоглавост, но последиците може да бидат крајно непријатни. Најчесто се појавува кај возрасните, но ниту децата не се поштедени, особено во школските години.

Забелешка: Оваа содржина е со информативен карактер и не е наменета за самодијагностицирање психолошки нарушувања.

Прочитај повеќе

Предупредување од руски астролог: Нè очекува турбулентен период, внимавајте на овие датуми!

Слободен печат

Се враќа во мода најомразениот тренд од 2000-та година! (ФОТО)

Слободен печат

Меган Маркл е нејзин идол – Хелен досега потрошила илјадници долари за да изгледа како неа! (ФОТО)

Слободен печат

Куче првпат се погледна во огледало, ваква реакција не очекуваше никој! (ВИДЕО)

Слободен печат

Принцот Хари јасно порача: Викајте ме само Хари!

Слободен печат

Пејачката Елена Велевска е горда мајка: Нејзините три деца снимија заедничка песна, синот Марко рапува! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Препознајте го малиот гениј: Овие знаци откриваат дека детето е натпросечно интелигентно

Слободен печат

Еди Марфи е рекордер по број на деца: Еве од колку жени добил 10 наследници! (ФОТО)

Слободен печат

На Антарктикот снегот има крваво црвена боја, а беше измерена и највисоката температура досега! (ФОТО)

Слободен печат

Шокантна исповед: Дома постојано ѝ доаѓале непознати мажи што ѝ ги праќал сопругот

Слободен печат

Харисон Форд ќе ви каже која е тајната за успешниот брак

Слободен печат

Паштета од скуша (РЕЦЕПТ)

Слободен печат