Симптоми на карциномот можат да се појават со години пред дијагнозата

Раните знаци на карциномот можат да се појават со години, дури и со децении пред дијагнозата, покажало опширното истражување на генетските мутации кои предизвикуваат здравите клетки да станат малигни, пренесува британски Гардијан.

Наодите, засновани на примероци на повеќе од 2.500 тумори и 38 видови на рак, откриваат подолг период во рамки на кој пациентите би можеле да се тестираат и да се лечат во најраните фази на болеста. Истражувањето е изведено во рамки на Pan-Cancer-анализите на целокупните геноми, најопсежните студии на генетиката на ракот досега.

„Она што е извонредно е тоа што се чини дека некои генетски промени се случиле многу години пред дијагнозата, многу порано отколку што се појавиле некои други знаци кои предизвикуваат ракот да се развие, а можеби дури и во привидно нормални ткива“, навела Клеменс Џоли, коавторка на истражувањето.

Прочитајте и...  Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

„Отклучувањето на овие обрасци значи дека сега можеме да развиеме нови дијагностички тестови кои би ги покажувале знаците на ракот многу порано“, истакнал Питер Ван Ло, еден од истражувачите.

Откритието дека „семето на ракот“ често е посеано многу години наназад, укажува на можноста дека оние кои се во ризик можат да ги воочат промените порано. Ракот на дојката може да се открие со проверка на крвта пет години пред да се појават првите клинички знаци.

Истражувањето покажало дека околу половина најрани мутации се случиле во само девет гени, што значи дека постои релативно мал збир на заеднички гени кои служат како прекинувачите за клетките да преминат од здрава во малигна форма. Во иднина би можело таквите мутации да се земаат во таканаречени течни биопсии – генетски тестови кои откриваат мутации во слободнолебдечката ДНК, носена во крвта, која може да укажува на присуството на тумори било каде во телото.

Прочитајте и...  И, што е, на крајот на краиштата, феминизaм? Феминизмот е синоним на зборот еднаквост

Додека клетките кај луѓето поминуваат милијарда мутации, само мал број од нив предизвикуваат рак. Истражувачите следеле колкупати една промена или мутација е повторена или копирана преку хромозомите. Успеале да го реконструираат редослед во кој геномите на клетките на ракот почнале да натрупуваат грешки и на крајот носат големи сегменти кои се кодирани или копирани.
Откриено е дека овие мутации „посебно рано“ се појавиле кај ракот на јајниците, како и кај два вида тумори на мозокот, глиобластом и медуллобластом.

Прочитај повеќе

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Слободен печат

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Џеј Ло со храбра спортска комбинација максимално ги истакна своите облини! (ФОТО)

Слободен Печат

Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја – Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

Слободен печат

Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Слободен печат

Фасцинантна приказна украсена со долгогодишно прераскажување: Кралот Умберто и неговиот одамна изгубен „двојник“

Слободен печат

Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

Слободен печат

Најсочното колаче чија арома ќе го намами целото семејство: Одличен десерт за летно уживање! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат