Симовски со 20 ракометарки за мундијалскиот бараж против Романија

epa09088347 Agni Zygoura of Greece (L) in action against Dajana Jovanovska of North Macedonia (R) during the 2021 World Women's Handball Championship European qualification match, between North Macedonia and Greece in Skopje Republic of North Macedonia, 21 March 2021. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Селектрот на македонската женска сениорска репрезентација, Симе Симовски го објави скратениот список на повикани ракометарки на кои ќе смета за престојниот бараж за пласман на Светското првенство во Шпанија 2021.

Противник на нашата селекција е Романија, првиот меч е на 17 април од 17.00 часот во Букурешт, а реваншот на 21 април од 17.00 часот во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје.

Повикани ракометарки за мундијалскиот бараж против Романија:

1. МАТЕЈА СЕРАФИМОВА MACCABI ARAZIM RAMAT-GAN (ISR)
2. ЈОВАНА МИЦЕВСКА OGC NICE COTE D’AZUR HANDBALL (FRA)
3. МАРИЈА ЈОВАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
4. САРА РИСТОВСКА CSKA (RUS)
5. ЕЛЕНА ЛИВРИНИЌ SCM GLORIA BUZAU (ROU)
6. САЊА ДАБЕВСКА DUNAUJVAROSI KKA (HUN)
7. АНГЕЛА ЈАНКУЛОВСКА ЖРК КУМАНОВО
8. МИЛИЦА НИКОЛИЌ ЖРК МЕТАЛУРГ
9. АНДРЕА СЕДЛОСКА RK LOKOMOTIVA (CRO)
10. СИМОНА СТОЈКОВСКА BSV SACHSEN ZWICKAU (GER)
11. ДАЈАНА ЈОВАНОВСКА A.C. PAOK (GRE)
12. СИМОНА СТОЈАНОВСКА ZRK NAISA (SRB)
13. АЛЕКСАНДРА БОРИЗОВСКА ЖРК КУМАНОВО
14. МОНИКА ЈАНЕСКА KONYAALTI BLD.SK (TUR)
15. ЛЕОНИДА ГИЧЕВСКА LE POUZIN HB O7 (FRA)
16. ЕЛЕНА ЃОРЃИЈЕВСКА CS MAGURA CISNADIE (ROU)
17. ЈОВАНА КИПРИЈАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
18. ТАМАРА ИВАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
19. ИВАНА ЏАТЕВСКА ЖРК ВАРДАР
20. ИВАНА ГАКИДОВА ZRK NAISA (SRB)

Ливриниќ: Нема да биде лесно, но можеме подобро да ги искористиме слабостите на Романија

Видео на денот