Симонс: Лука ја заслужува наградата

Кошаркарот на Филаделфија сиксерс, Бен Симонс кој минатата година беше прогласен за најдобар дебитант, вели дека сега таа награда треба да ја добие играчот на Далас маверикс, Лука Дончиќ.

„Лука“ е одговорот на Симонс.

На молбата да објасни зашто Словенецот ја заслужува наградата, тој појасни:
„Зошто?. Како мислите зошто? Игра подобро, неговиот тим победува на повеќе натпревари. Тре Јанг е вистински „убиец“, но кога ќе се собере се, мислам дека Далас игра подобро и Лука има голема заслуга за добрите резултати“.

Лука Дончиќ во дебитантската сезона бележи просечно 21.1 поен, 7.6 скокови и 5.9 асистенции по натпревар додека бекот на Атланта, Тре Јанг има просек од 18.9 поени, 3.6 скокови и 8 асистенции.

Прочитајте и...  Хабиб не може без борба: Повторно ќе бидам на врвот!

Поврзани вести

Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Слободен печат

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Мурињо во елемент: Во Тотенхем нема место за примадони

Слободен печат

Барселона поради Бартомеу не го донесе Халанд пред три години, го избркал директорот кој договарал трансфер

Слободен печат

За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Слободен печат

Остави Коментар