Симевски го објави списокот на ракометарки за квалификацискиот турнир

Фото: РФМ

Селекторот на женската сениорска репрезентација, Симе Симовски го објави поширокиот список на ракометарки за претстојниот квалификациски турнир за Women’s WCH Qualification 2021.

Сениорската женска репрезентација на Македонија ќе игра во група 2 против репрезентациите на Исланд, Литванија и Грција во квалификациите за обезбедување на бараж натпревар за Светското Првенство кое ќе се одржи во период од 01 – 19 декември во Шпанија.

Ракометарките на 19. март ќе играат против Исланд, потоа следи дуелот со Литванија, а на 21. март е закажан дуелот со Грција. Во баражот за пласман на СП 2021 ќе обезбедат двете најдобри селекции во групата.

Видео на денот