Симбол на ЧЕРНОБИЛСКАТА РЕНЕСАНСА: Таа е единственото бебе кое се родило во озрачената зона

Единственото дете родено во висококонтаминираната чернобилска зона по катастрофата во 1986 година израснало во здрава млада жена.

Чернобил е повторно топ тема благодарение на истоимената минисерија, но Маријка во неа не се појавува, иако за неа кажуваат дека претставува „симбол на чернобилската ренесанса“.

Twitter

Маријка, која наскоро ќе го прослави 20. роденден, студира во Киев. Кога е родена, во 1999 година, украинсите власти се обиделе да го скријат нејзиното раѓање во семејството на чернобилските работници кои илегално живееле во зоната на евакуација од 30 километри.

Нејзините родители одбиле да ја напуштат зоната бидејќи властите не им понудиле алтернативно сместување. Многумина ги малтретирале и ги обвинувале за „убивање“ на ќерката, пишува Мирор.

Прочитајте и...  Актерката Шарлиз Терон отворено за љубовта: Повеќе не сакам мажи во мојот живот!

Пливала во реката во која од рибите кои ги ловел нејзиниот татко Михаил за да го прехрани семејството, Гајгеровите бројачи „полудувале“. Пиела млеко од крави хранети на чернобилските пасишта, озрачени од нуклеарната експлозија, пишуваат медиумите.

Нејзината мајка Лидија Совенко морала да ги негира гласините за здравјето на нејзината ќерка.

„Ако луѓето мислат дека е мутант и дека има две глави, не се во право. Таа е прекрасно дете кое е апсолутно здраво, колку што можеме да видиме“, рекла во едно интервју.
Маријка денес не сака да размислува за минатото, а сама си ги финансира студиите работејќи во модерен бар.

„Луѓето овде веруваат дека Маријка е симбол на чернобилската ренесанса, знак од Бога, кој тие го толкуваат како да е благослов да се живее овде и дека животот се враќа на ова ослабено место, вели нејзината 66-годишна мајка.

Прочитајте и...  Темната страна на писателот на книгата „Алиса во земјата на чудата“, кое било девојчето Алис и зошто ја фотографирал гола?

Прочитај повеќе

Дали сте ја прочитале приказната на Хемингвеј од само шест збора?

Слободен печат

Струјата ги запали социјалните мрежи

Весна Дамчевска

Романа веќе не е во затвор, чека депортација: Нејзиниот партнер ќе ги врати парите што ги украле

Слободен печат

Ива Кацарска Саздовска, креаторка која ја приближи топлината на дрвото за луѓето да ја примат во своите домови и срца

Ј.К.Д

ИНТЕРВЈУ Д-р Ирина Сотирова Бухова: Старските домови и понатаму треба да се „мета“ на посебно внимание

Разговараше Мирослава Бурнс

Како можете да се заштитите од коронавирусот на плажа?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат

„Трескањето од земја“ на журките во Градиште заврши со кривични пријави

Мирослава Бурнс

ВРИЈАТ социјалните мрежи: Панчо од ДНК од Охрид порача „Лепотици, не секој газ е наменет за танга по плажа“ (ФОТО)

Слободен печат.

Патниците што пристигнуваат во Сингапур ќе треба да носат уред за следење

Слободен печат

Бијонсе во соработка со Дизни сними раскошен визуелен албум (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Кога и колку да пиете вода, за организмот да ви функционира совршено

Слободен печат