СИЛНО НЕВРЕМЕ ЈА СТРЕСЕ ДАЛМАЦИЈА: Поплави и обилни врнежи на јадранското приморје

Подрумите на Диоклецијановата палата во Сплит се поплавени, откако силната олуја која траеше во текот на ноќта го погоди регионот на Далмација и други локации на хрватскиот дел на Јадранот, пренесе српски „Курир“.

Освен обилните дождови, значително се подигна нивото на морето, па и покрај поставените пумпи, водата успеа да влезе во Диоклецијановата палата.

Одговорните лица во Музејот на град Сплит се обидуваат да ја извадат водата од подруимте на ова римска палата, а притоа уште од почетокот на утрото им помагаат и пожарникарите. Силен дожд и понатаму паѓа во Сплит и регионот, пренесе локалниот портал „Далмација данас“.

Прочитајте и...  Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Прочитај повеќе

Зибери: Верувам во поддршката на илјадници граѓани

МИА Агенција

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

МИА Агенција

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

МИА Агенција

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на граѓанинот

МИА Агенција

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНE го осуди објавувањето на снимките, бара истрага од надлежните

МИА Агенција

Шахпаска: Негласањето носи ризик да изгубиме се што постигнаме заедно

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

МИА Агенција

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

МИА Агенција

Грчките весници со анализи во пресрет на изборите кај нас

МИА Агенција

Стојаноска: Решение за Русино и безусловна забрана на увоз на опасен отпад

МИА Агенција

НСДП до граѓаните: Излезете на 15 јули и учествувајте во носењето на големата одлука да продолжиме напред

МИА Агенција

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

МИА Агенција