Силно невреме ги погоди Огулин и Карловац – Слободен печат
ВестиРегион

Силно невреме ги погоди Огулин и Карловац

Хрватските градови Огулин и Карловац денеска ги погоди невреме, проследено со дожд и град, објавија хрватските медиуми.

Хрватските градови Огулин и Карловац денеска ги погоди невреме, проследено со дожд и град, објавија хрватските медиуми.

Како што наведува хрватски „Индекс“, во текот на утрото во овие градови било сончево, а потоа околу 11 часот, небото одеднаш се заоблачило и почнал да врне дожд, а потоа и град.

Температурата на воздухот во Огулин за еден час паднала од 17,6 степени на само 7,7 степени, иако дувал слаб ветер.

Агенцијата „Хина“ пренесе дека не е пријавена никаква штета, бидејќи градот бил со големина на зрно грашок, иако локални медиуми информираа дека на некои места зрната биле со големина на орев.

„Бурата дојде од север меѓу 11 и 12 часот и се упати кон југ, а донесе и град“, изјавил за „Хина“, метеорологот од Огулин, Викторио Слишковиќ.

Во попладневите часови врнежите престанале и делумно се разведрило, но грмежите продолжиле.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close