Силниот ветер не им дозволува на скијачите да излезат на патеките на Попова Шапка

„Врнеше снег два дена интензивно, но уште посилен е ветерот. Имаме информација дека ветерот достигнува и до 75 километри на час што е причина да не може да се задржи на ски терените“, рече директорот на скијачкиот центар „Попова Шапка“ Живе Алексовски.

Иако два дена по ред врне снег на Попова Шапка сѐ уште нема услови за скијање на терените на овој скијачки ценатар. Причината е силниот ветер што го разнесува снегот.

– Врнеше снег два дена интензивно, но уште посилен е ветерот. Имаме информација дека ветерот достигнува и до 75 километри на час што е причина да не може да се задржи на ски терените. Секој ден врнеа по 20-тина сантиметри. На некои места каде се задржани наноси од снег има покривка и повисока од 40-тина сантиметри, изјави директорот на скијачкиот центар „Попова Шапка” подружница на ЕЛЕМ Турс, Живе Алексовски.

Доколку се стабилизира времето односно намали ветрот и има нови снежни врнежи уште во текот на наредниот ден би можело да се скија на Попова Шапка.

Прочитајте и...  Пандемијата остави без работа над 40 милиони Американци

-Машините за подготовка на снегот може веднаш да излезат на терените и за кратко време да ги оспособат, само да се нормализира времето и да не ја одвее снежната покривка. За почеток може да се вклучат шест од ски-лифтовите Поток 1, Поток 2, Свети Илија, Ајдучка рамнина, Аеродорм и Церипашина. Покрај повеќе снег за новата шестоседна жичница треба употребна дозвола од министерството за транспорт и врски, истакна Алексовски.

За да се пуштат во употреба ски-лифтовите за скијачи потребни се најмалку 30-тина сантиметри снег. Оние кои веќе набавиле ски карти истите ќе може да ги употребат.

Прочитај повеќе

Украдени 110 тони шеќер од фабриката во Вировитица, полицијата ги пронајде крадците

Слободен печат

Во Кичево е регистриран првиот случај на заразен од Ковид-19

Слободен печат

Бектеши: Келнерите, менаџерите или управителите на угостителските објекти немаат право да ги легитимираат гостите

Слободен печат

Европскиот суд за човекови права пресуди во полза на Македонците во Бугарија

Слободен печат

Светски лидери повикаа за поголема соработка во светот по пандемијата

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Состојбата во војската е загрижувачка за земја членка на НАТО

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четири западни земји ја осудија Кина поради наметнување на свои закони на Хонгконг

Слободен печат

САД со поддршка од 2,9 милиони евра за Грција за справување со миграциското прашање и Ковид-19

МИА Агенција

Починал, го погребале без протокол за Ковид 19, па позитивниот брис стигнал по закопот

Дачиќ – Димитров разговарале за олеснување на рестриктивните мерки меѓу Србија и Македонија

Слободен печат

БиХ ги отвора границите за граѓаните на Србија, Хрватска и Црна Гора

Слободен печат

Граѓаните задоволни од укинувањето на полицискиот час, угостителските објекти почнаа со работа (ФОТО+ВИДЕО)

Михаило Донев