СИЛНА ПОРАКА НА МЕРКЕЛ ПО НАПАДОТ ВО ГЕРМАНИЈА: За омразата не смееме да имаме ни трошка толеранција!

Германската канцеларка Ангела Меркел денес вети „нула толеранција“ кон омразата, еден ден по нападот на синагогата во источногерманскиот град Хале каде загинаа две лица, а дргу две се потешко повредени, објави српски „Курир“.

И претседателот Френк-Волтер Штајнмаер денес ги повика Германците да застанат до своите сонародници со еврејска вероисповест.

– Претставниците на државата треба да ги употребат сите средства на правната држава за да се борат против омразата, насилството, за нив има нула толеранција – истакна Меркел.

Канцеларката која во знак на солидарност синоќа по нападот посети една од главните синагоги во Берлин, додаде дека е шокирана и преплашена од нападот, исто како и многу милиони луѓе во Германија.

Нападот го изврши 27-годишен Германец, кој бил тешко вооружен. Тој го сними својот напад и директно го емитуваше преку една интернет платформа. Тој се обиде да влезе во синагогата во Хале додека 80 илјади луѓе го славеа еврескиот празник Јом Кипур, а кога не успеа, тој пукаше кон луѓе кои стоеа пред неа и на една продавница која се наоѓа во близина.

Прочитајте и...  Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Овој напад предизвика нова загриженост за засилувањето на екстремизмот на крајната десница во Германија и отвори прашања за одговорноста на полицијата.

– Не е доволно да се осуди таков кукавички чин. Мора да биде јасно дека државата презема одговорност за животите на евреите во Германија – рече денес германскиот претседател кој се сретна со евреите во една синагога, и нагласи дека целата заедниа мора јасно и одлучно да биде солидарна со евреите.

Штајнмаер исто така посочи дека историјата ги потсетува Германците, а сегашноста од нив бара да застанат на страната на еврејските сонародници.

– Тие кои досега молчеа, мораат да го кренат гласот – исткана германскиот претседател.

Прочитај повеќе

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат

Жената од Дебар со Ковид, синоќа била на Клиника за неврологија, по што 11 доктори, болничари и сестри се во изолација

Николовски прашува дали со Мицковски седеле Ален Зекиров и поранешен шеф на УБК

Слободен печат

Нагло скокна бројот на новозаразени лица со ковид -19 во Србија

Слободен печат

Извршни директори во индустријата за здравствена заштита во САД со плати повисоки од самите истражување за заразни болести

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јанушев: Короната од Скопје Заев и СДСМ вчера ја испратија да прошета низ цела Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонските аеродроми загубија половина милион патници

Слободен печат

Илир Мета: Соживотот меѓу Албанците и Србите е во интерес на мирот, стабилноста и европската перспектива на регионот

Слободен печат

Ердоган го послуша народот- нема полициски час за време на викендот

Слободен печат

Жителите на „Жданец” и „Трнодол” вечерва без вода

Слободен печат

Министерство за здравство демантира дека Филипче прикрил 20- тина случаи со ковид-19

Слободен печат