Силна експлозија во дипломатскиот кварт во Кабул

Силна експлозија одекна денеска во Кабул, по што во источниот дел на престолнината, во близина на областа каде се сместени меѓународни организации, се слушнале и пукотници.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Насрат Рахими изјави дека експлозијата се слушнала во источниот дел на Кабул, каде што живеат странци и каде Обединетите нации имаат неколку канцеларии.

Локалните медиуми јавија дека експлодирал автомобил – бомба.

Засега никој не ја презеде одговорноста за оваа експлозија и нема извештај за повредени.

Експлозијата одекна во момент на посетата на американски дипломат на Кабул, кој го информираше авганистанскиот претседател Ашраф Гани за нацрт-мировниот договор со талибанците, според кој илјадници американски војници треба да се повлечат од Авганистан.

Прочитајте и...  Дневен преглед за состојбата со Ковид-19 во светот

Прочитај повеќе

Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема, пациентот го очекува живот со нормални активности

Слободен печат

Невидена гужва за влез во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Бразил: Водечките медиуми во земјата нема да ги следат неформалните обраќања на Болсонаро

Слободен печат

Европска поддршка за македонскиот филм – професионално усовршување на младите и афирмираните филмски работници

Слободен печат

Шилегов: Добро утро Скопје, oва е твојот нов булевар АСНОМ (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Разговор со д-р Андонов: Белите мантили спасуваат животи и со дарување крв

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Брнабиќ: Србија нема да ја затвори границата за црногорските граѓани

Слободен печат

Полуподморница – нова туристичка атракција во Охрид

Слободен печат

Анализа: Секторот за забава ќе изгуби 160 милијарди долари поради кризата од пандемијата

Слободен печат

Сите се за компромис, никој не попушта!

Мас: Европа треба да е помалку зависна во здравствениот и енергетски сектор

Слободен печат

Нетанјаху: Израел ќе го прошири својот суверенитет над делови од окупираниот Западен Брег

Слободен печат