Силјановска-Давкова: Крајно време е Уставниот суд да ги отвори портите за стручната јавност

Се смета дека еднаш даденото помилување не може да се повлече, бидејќи тоа е спротивно на принципот на владеење на правото и ги нарушува правата на помилуваните, вели професроката Гордна Силјановска – Давкова, во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа ТВ.

-Се разбира дека изненадувањето е врзано за тоа што сите во 2016 година имавме дилеми околу тогашното толкување на Уставниот суд дека членот 11 кој е применет за сегашниот премиер Зоран Заев и обвинетите за изборни деликти, сега ќе видиме дека ќе дојде на дневен ред на Собранието, што ќе стане не знам, не знам ни каква одлука ќе донесе Уставниот суд. Нам, кои се занимаваме со Уставно право и на другите од нашата струка ни личи да го критикуваме Уставниот суд, но на власта не и личи. Крајно време е Уставниот суд да ги отвори портите за стручната јавност за да може сите аргументи да се сослушаат- рече Силјановска Давкова.

Прочитајте и...  Претседателот на Филипините: Ќе волонтирам за тестирање на руската вакцина против коронавирус

 

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат