Силјановска-Давкова: Крајно време е Уставниот суд да ги отвори портите за стручната јавност – Слободен печат
ВестиМакедонија

Силјановска-Давкова: Крајно време е Уставниот суд да ги отвори портите за стручната јавност

Се смета дека еднаш даденото помилување не може да се повлече, бидејќи тоа е спротивно на принципот на владеење на правото и ги нарушува правата на помилуваните, вели професроката Гордна Силјановска – Давкова, во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа ТВ.

-Се разбира дека изненадувањето е врзано за тоа што сите во 2016 година имавме дилеми околу тогашното толкување на Уставниот суд дека членот 11 кој е применет за сегашниот премиер Зоран Заев и обвинетите за изборни деликти, сега ќе видиме дека ќе дојде на дневен ред на Собранието, што ќе стане не знам, не знам ни каква одлука ќе донесе Уставниот суд. Нам, кои се занимаваме со Уставно право и на другите од нашата струка ни личи да го критикуваме Уставниот суд, но на власта не и личи. Крајно време е Уставниот суд да ги отвори портите за стручната јавност за да може сите аргументи да се сослушаат- рече Силјановска Давкова.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close