Силјановска Давкова: Болна држава не може да се справи со Ковид-19, после 15 јули да ја прославиме обновената политика

Професорката Гордана Силјановска Давкова, носител на ИЕ 1 на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата денеска  порача дека ќе ги претставува граѓаните и ќе гласа по сопствено уверување, додавајќи дека на таа линија е и денешното отворање на Граѓанскиот штаб на кандидатите за Изборната единица 1, Граѓански дом.

-Гледате овде многу материјали, јас велам дека ова не е партиска читанка, туку програмата е демократска читанка, во која ќе се соочите со тези, со ветувања, со проекти, со активности што немаат никаков партиски белег, туку имаат демократско обележје, истакна таа.

Силјановска Давкова вели дека има длабоко разбирање за чувството кое е растечко на антиполитика или апатијата, заради незадоволството од она што треба  да биде политика.

Прочитајте и...  На кои други места се чува супстанција што го разори пристаништето во Бејрут: Треба ли да се плашат овие земји?

-Меѓутоа уште еднаш повторувам ние кои не сме партиски членови, но кои препознаваме во програмата демократски предизвици, ние кои сме убедени дека мора да се стави крај на оваа политика. Ги повикуваме сите да се соочат или да се заштитат Ковид-19 меѓутоа да помислат на здравјето на државата. Зашто болна држава не може да се справи со Ковид-19 и јас ве повикувам после 15-ти јули овде во овој простор новиот почеток, новата политика, обновената политика да ја прославиме, рече Силјановска Давкова.

Прочитај повеќе

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

Слободен печат

Граѓаните бараат спас од Вардариште

Во Кина откриле коронавирус на пакети со замрзнати морски ракчиња од Еквадор

Слободен печат

Шпан: Не е важно кој е прв, важно е вакцината да биде ефикасна

Слободен печат

Нови 139 заболени од коронавирус, еден починат, 239 оздравени пациенти

Слободен печат