Силјановска: Ако православните беа затворени за Велигден, не значи дека и муслиманите треба да бидат во куќен притвор за Бајрам

Во објавата на Фејсбук вели дека одлуката за воведување на полициски час за време на Рамазан Бајрам не смее да се базира на т.н. „верска еднаквост“.

Професорката и поранешена кандидатка за претседател на Македонија, Гордана Силјановска-Давкова, прашува дали ќе има полициски час викендов.

Во објавата на Фејсбук вели дека одлуката за воведување на полициски час за време на Рамазан Бајрам не смее да се базира на т.н. „верска еднаквост“.

-Ако православните верници беа затворени за време на Велигден, тоа не значи дека и муслиманите, заради „ рамноправност“, треба да бидат во куќен притвор за Рамазан Бајрам. Дали треба или не да има полициски час, единствено зависи од фактичката ситуација и мерката треба да биде пропорционална на реалната закана, напиша Силјановска во објавата.

Прочитајте и...  Раб: Велика Британија не се меша во внатрешните работи на Кина

Прочитај повеќе

Вухан го погоди нова катастрофа: Местото од каде тргна коронавирусот, сега влезе во нова криза (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Сите спотови ви се со Зоран Заев, веројатно во сонот сум ви ноќна мора!

Слободен печат

Богојески: Јас ви гарантирам дека како што Заев не расчисти со Груевски, така и Мицкоски нема да расчисти со Заев

Слободен печат

Турција ја повика ЕУ да биде чесен посредник во споровите на Анкара со членките на Унијата

Слободен печат

Мицкоски до Заев: Вас ве интересираат само тендери и власт

Слободен печат

Крвав викенд во Чикаго: На прославата на независноста убиени 17 лица, меѓу нив 2 деца (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Раб: Велика Британија не се меша во внатрешните работи на Кина

Слободен печат

Туристичко-угостителска комора: Или зелено светло за свадби, или протест на угостителите в среда (ВИДЕО)

Од громови во Индија загинаа 147 луѓе за само 10 дена, се очекува уште полошо невреме

Слободен печат

Јанушев: По 15 јули ќе го донесеме Законот за проверка на имот на политичарите (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев како иден премиер ќе додели медали на храброст за сите кои се справуваат со коронавирусот

Слободен печат

И Заев и Мицкоски очекуваат убедлива победа на 15 јули

Слободен печат