Силен земјотрес во Тајван

Земјотрес сеизмограм
Сеизмограм / Фото: EPA/ALANAH M. TORRALBA

 Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала го погоди Тајван, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмички институт.

Епицентарот на земјотресот бил на 92 километри североисточно од Хуалиен со 350.000 население во Тајван, и 70 километри југозападно од Јонакуни во Јапонија Јапонија.

Засега нема информации за жртви или материјална штета.

Видео на денот