Силен земјотрес во Индонезија – Слободен печат
ВестиПланета

Силен земјотрес во Индонезија

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета, ниту, пак, е издадено предупредување за цунами.

Земјотрес со интензитет од 7,3 степени според Рихтерова скала ги погоди денеска Молучките Острови во источниот дел на Индонезија, соопшти Геолошкиот завод на САД.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета, ниту, пак, е издадено предупредување за цунами.

Епицентарот на потресот се наоѓал на длабочина од десет километри под површина на земјата, 168 километри јужно и југоисточно од градот Тернатеа.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close