Силен земјотрес во Босна и Херцеговина, почувствуван и во Хрватска

Земјотрес сеизмограм
Сеизмограм / Фото: EPA/ALANAH M. TORRALBA

Во 19 часот и 1 минута вечерва силен земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина а се почувствувал и во Хрватска пишува Вечерњи Лист. Магнитудата на земјотресот била 4.5 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 47 километри од Мостар и 12 километри од Метковиќ. Земјотресот се почувствувал и во Дубровник, Опузен и Метковиќ. Засега нема информации за причинетата материјална штета.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот