Силен земјотрес од 5,5 степени го погоди Чиле

Земјотрес /Фото: МИА

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди провинцијата Тарапака, во северниот дел на Чиле.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 95 километри. ЕМСЦ го ревидира претходниот извештај, според кој јачината на земјотресот била 5,8 степени.

Потресот се случил на длабочина од 100 километри.

Видео на денот