Силен земјотрес на грчкиот остров Крит: Пукаа ѕидови на старите куќи

Земјотрес Тајван
Сеизмограм. / EPA-EFE/DAVID CHANG

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала го потресе Крит, предизвикувајќи материјална штета главно на старите куќи, јави Катимерини.

Епицентарот бил на 22 километри југоисточно од главниот град на островот, Ираклион, на длабочина од 4,5 километри.

По овој земјотрес имало уште неколку последователни потреси.

Видео на денот