СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА ФИЛИПИНИТЕ: Загина шестгодишно девојче (ВИДЕО)

Едно шестгодишно девојче загинало откако врз него се урнал ѕид во текот на силниот зејотрес што денеска ги погоди Филипини, соопшти градоначалникот на градот Матанао, град на југот од земјата.

Во земјотресот се урнала една трикатна зграда во градот, а луѓето во паника истрачувале од продавнци, куќи и други објекти, соопштија локалните власти.

Во урнатата зграда се наоѓале една продавница и спасувачите проверуваат дали во неа има жртви или заробени лица под урнатините.

Филипинскиот Институт за вулканологија и сеизмологија соопшти дека потресот на јачина од 6,9 степени го погодил подрачјето на околу шест километри северозападно од градот Падада, на длабочина од 30 километри, во провинцијата Давао дел Сур, пренесеоа американските медиуми.

Прочитајте и...  ИНТЕРВЈУ Петар Гошев: Коронавирусoт ќе помине, моралната чума потешко

Некои градови останаа без електрична енергија, а локалните власти во градовите Даваоу и Котабату, во кои земјотресот силно се почуствувал, одлучиле утре децата да не одат на училиште, се додека надлежните служби не ја проверат стабилноста на школските згради.

 

Прочитај повеќе

Се изработува решението кое ќе бара законска измена со цел породилното отсуство да се продолжи

Слободен печат

Јовановски: Досегашните мерки се примарно насочени кон зачувување на нископлатените работни места

Слободен печат

САД открија тунел за криумчарење дрога под мексиканската граница

Слободен печат

Бесплатен електронски пристап до објавените уредби со законска сила на веб-страницата на Службен весник (ДПЛ)

Слободен печат

Првоаприлско изненадување: Скопје завеано во снег (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Забрана за тешки возила на планинскиот превој Плетвар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Венко Филипче: Не сретнавме случај, мајката родилка да го пренесе коронавирусот на бебето

Трипуновски со апел да се исплатат субвенциите на тутунарите

Слободен печат

Кинеските научници изолираа антитела кои го блокираат продирањето на коронавирусот

Слободен печат

Славевски: Да се преиспита сетот мерки на Владата

Слободен печат

Неверојатен подвиг: Италијански лекари отстраниле тумор на пациент заболен со коронавирус

Слободен печат

Филипче: Во изминатите две години, примени се близу 800 лекари и над 1.000 медицински сестри

Слободен печат