Силен земјотрес ја стресе Грција

Земјотрес /Фото: МИА

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала го погоди Егејското крајбрежје кај брегот на Грција, објави американскиот геофизички институт.

Според него, епицентарот бил на 68,3 километри југозападно од градот Кос, каде живеат околу 19.000 луѓе. Земјотресот бил на длабочина од 10,7 километри.

Нема информации за жртви, штета или предупредување за цунами.

Видео на денот