Силен земјотрес ја погоди Грција

Земјотрес Тајван
Сеизмограм. / EPA-EFE/DAVID CHANG

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на брегот на Грција, соопшти американскиот Геолошки завод.

Епицентарот бил на 60,8 километри југозападно од островот Кос во Егејското Море, каде живеат околу 19 000 луѓе, на длабочина од 11 километри.

Засега нема информации за повредени и евентуална материјална штета.

Видео на денот