Силен земјотрес ја погоди Далмација

Земјотрес Тајван
Сеизмограм / Фото: EPA-EFE/DAVID CHANG

Ноќеска околу 22 часот, силен земјотрес ја погоди Далмација.

Според првите информации од ЕМСЦ, магнитудата била 5,1 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот бил на 39 километри североисточно од Сплит и 19 километри југозападно од Ливно.

Хрватските медиуми пишуваат дека жителите на Далмација почувствувале силни потреси.

Видео на денот