Силен земјотрес ја погоди Атина - Слободен печат

Силен земјотрес ја погоди Атина

Силен земјотрес со јачина од 5.1 според Рихтер удри во близина на грчкиот главен град Атина, што ги натерало жителите да истрчаат надвор од своите домови.

Епицентарот, според грчката национална опсерваторија, бил на планината Парнита, на 23 километри северозападно од Атина, каде силен земјотрес бил забележан и во 1999 година. Локалните медиуми соопштиле дека струјата и комуникациите биле прекинати во некои региони.

Портпаролот на грчката влада, Стелиос Петсас изјавил дека немало голема штета, освен две уништени згради.

 

Прочитајте и...  Георгиевски: Да се изгласаат предлог-законските измени за забрана на увоз на отпад што би се користел како енергенс

Прочитај повеќе

СЗО оцени дена заканата од корона вирусот е „висока“ на меѓународно ниво

Слободен печат

Царовска: Владата има цврста определба на сочувувањето на сеќавањата и вистината за Холокаустот

Слободен печат

Запрена операцијата за спасување по земјотресот во Турција

Слободен Печат

Кацарска: Згрозена сум од изјавата на Стефанова

Слободен печат

Директорот на СЗО допатува во Кина поради корона вирусот

Слободен печат

Деловната страна на Коби Брајант: Го пренесе „мамба менталитетот“ и во бизнисот

Слободен печат

Остави Коментар

5 × two =

Прочитај повеќе

Кина ја надмина Русија во производството на оружје и воена опрема

Слободен Печат

Поради коронавирусот 800 кинески работници нема да се вратат во Црна Гора

Слободен Печат

Рама: Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Слободен Печат

Обвинителката Стефанова „ја закопа“ Катица Јанева

Слободен печат

Прв смртен случај од коронавирусот во Пекинг

Слободен Печат

Харадинај демантира: Со Гренел не дискутиравме за железничко поврзување меѓу Белград и Приштина

Слободен Печат