Силен земјотрес го стресе Крит

Островот Крит/Фото: Профимедиа

Земјотрес со јачина од 6 степени го погоди денеска грчкиот остров Крит, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), пишува Ројтерс.

Во извештајот се наведува дека земјотресот се случил 20 километри југоисточно од градот Хераклион, на длабочина од два километри.

Најблиската населба до епицентарот е Ано Арханес, која има 3.900 жители. Оддалечено е десет километри од местото на земјотресот.

Земјотресот е регистриран во 8,17 часот по средноевропско време, или 9,17 часот по грчко време.

Сведоци од Хераклион изјавија дека земјотресот бил исклучително силен и траел долго. Некои училишта веднаш беа евакуирани. Според првите информации, има материјална штета.

Видео на денот