Силен земјотрес ги стресе Филипините

Земјотрес /Фото: МИА

Земјотрес со јачина од 7,2 Рихтерови степени ја погоди областа во близина на Бобон на Филипините, соопштија од американскиот геолошки завод, пренесува Ројтерс. 

Локалните медиуми соопштија дека нема ризик од цунами. 

Претходно, Европскиот медитерански центар за сеизмологија објави дека јачината на земјотресот во епицентарот изнесувал 6,9 Рихтерови степени. 

Филипините се наоѓаат на геолошки активниот Пацифички огнен прстен и таму често се бележат земјотреси. 

Видео на денот