Силен старт на Надал, пораз на Шарапова

Првиот тенисер на АТП ранг листата обезбеди пласман во второто коло на Австралија Опен откако славеше максимална победа на стартот.

Надал со 6:2,6:3,6:0 го победи Уго Делиен од Боливија иако во првите два сета губеше по еден гем на свој сервис, но сепак беше пресилен за 73. тенисер на светот за кого ова беше прв натпревар во главната рунда на Австралија Опен.
Следен противник на Надал ќе му биде победникот од дуелот помеѓу Федерико Делбонис и Жоао Соуса.

Пласман во второто коло обезбеди и Хрватот Марин Чилиќ кој со 6:3,6:2,6:4 го победи Французинот Корантен Муте. Чилиќ во второто коло го очекува далеку посериозен противник, Беноа Пер кој во првото коло во пет сета беше подобар од Германецот Седерик-Марсел Штебе.

Станислас Вавринка во четири сета (7:5,6:7,6:4,6:4) го елиминира Дамид Џумхур од БиХ.
Сигурен настап имаа и Доминик Тим, Диего Шварцман, Роберто Баутиста Агут, Фернандо Вердаско како и Фабио Фоњини.

Прочитајте и...  Коронавирусот го одложува наредното коло во Серија А

Кај дамите, поранешната прва тенисерка, Марија Шарапова е елиминирана уште на стартот на Австралија Опен од Дона Векиќ (3:6,4:6).

Втората тенисерка на ВТА ранг листата, Каролина Плишкова со 6:1,7:5 ја победи Кристина Младеновиќ, додека Белинда Бенчиќ по триумфот над Швидлова од 6:3,7:5 во второто коло ја очекува дуел со Јелена Остапенко која во два сета ја победи Русинката Самсонова.
Пласман во второто коло обезбедија и Каролин Гарсија, Марија Сакари, Медисон Киз, Гарбине Мугуруза.

 

Прочитај повеќе

Ванеса Брајант го тужи сопственикот на хеликоптерот во кој загинаа Коби и нивната ќерка Џиана!

Слободен Печат

„ПЕТ ОД ПЕТ“: Кошаркарки на Јужна Дакота приредија шутерско шоу од пола терен! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Одреден судијата за „Ел Класико“, во Барса се крајно незадоволни!

Слободен Печат

Фудбалери од Јужна Африка две минути не сакаа да изведат корнер! (ВИДЕО)

Слободен Печат

ЛШ: Наполи со Елмас против Барселона! (ФОТО)

Слободен Печат

Само три гема за Џазири, „Ѓоковиќ експрес“ во Дубаи! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

пет × 3 =

Прочитај повеќе

„Пандевци“ загубија, но среќни се што македонскиот фудбал „доби“ ВАР!

Слободен Печат

Нејмар доби црвен картон за да оди на карневалот во Рио!?

Слободен Печат

Продажбата на билетите за дуелот со Косово ќе започне во понеделник

Слободен печат

Грчкиот премиер бара исфрлање на грчките екипи од УЕФА

Слободен печат

Војдан Стојановски:  Треба да веруваме во нас, не треба да гледаме на противниците со респект

Слободен печат

Револуција во фудбалот, Шкотска забрани играње со глава на деца помлади од 12 години

Слободен печат