Сиљановска со политички амбиции: Пријателите ми велат – „Никогаш не вели никогаш“

Во едно интервју по изборите, претседателскиот кандидат Гордана Сиљановска Давкова открива дека нејзините политички амбиции не завршиле со завршувањето на изборите за претседател на државата. Таа во нејзин стил на долго и нашироко, со многу резерва вели дека прашањето за политички ангажман и годи, но било тешко да одлучи, морала да размисли и т.н но, на крајот открива дека сепак ќе ја послуша  сугестијата и ќе се придржува до онаа „никогаш не вели никогаш“.

Оваа нејзина изјава е директна потврда на оценките на повеќето екперти кои во маратонската изјава на Сиљановска веднаш по изборите видоа навестување за нејзините политички амбиции. Некои дури се посомневаа дека дури „пука“ и на лидерското место во партијата ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитајте и...  Се развива велосипедската инфраструктура во Скопје - велосипедот најбезбедно превозно средство за време на пандемијата

Засега такви експлицитни изјави нема за волја на вистината, но каков друг политички ангажман може да и понуди опозициската партија во овој момент? Не е дека ќе ја чуваат како претседателски кандидат за по истекот на мандатот на Пендаровски!!!! Следен голем политички настан се парламентарните избори догодина. Од таму логички понудата може да биде – пратеник. Но да бидеме реални, тоа е сепак малку за амбициозната професорка. Можеби Премиер во Техничката Влада што ќе се формира пред изборите?! Или „баш“ Премиер ако ВМРО-ДПМНЕ победи на тие избори? Хм! Па тогаш што ќе работи Мицковски? Заменик Премиер или Министер за Дијаспора? Не, и тоа е тешко изводливо.

Одговорите сигурно се кај оние кои и го поставиле тоа прашање. Кај оние кои сакаат политички да ја промовираат професорката. Во тоа нема ништо лошо! За неа.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ е за избори по завршување на пандемијата, СДСМ и ДУИ остануваат на ставот за 5 јули

Прочитај повеќе

Сончево време, попладне изолирана појава на дожд и грмежи

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

1 comment

Pero 14/05/2019 - 12:06 at 12:06

So svojata odvratnost moze kariera da napravi.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција

Инспектори спречени да направат контрола во угостителски објект, внатре бил претседател на политичка партија (ВИДЕО)

Слободен печат

Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

Слободен печат

Фрчкоска: Ја однеле Јанева во ДЗР без никаква најава, не и биле овозможени нејзините права

Слободен печат

Меланија се насмевна по барање на Трамп, повеќе не изгледа како киднапирана покрај него (ВИДЕО)

Слободен печат