-4 C
Скопје

Сијарто: Што и да се случи во Западен Балкан, ќе има непосредно влијание врз Унгарија

Унгарија смета дека европската интеграција на Западен Балкан е нејзин стратешки интерес, изјави денеска министерот за надворешни работи на таа земја, Питер Сијарто.

– Мирот и напредокот на Западен Балкан се во интерес на Унгарија. Ако се случи спротивното, тоа е лошо за Унгарија. Што и да се случи во регионот, ќе има непосредно влијание врз Унгарија, рече Сијарто по средбата со косовската министерка за надворешни работи Мелиза Харадинај Стубла.

Сијарто додаде дека Унгарија ќе го испрати својот трет по големина контингент во мисијата КФОР на Косово и додаде дека командант од Унгарија ќе биде шеф на таа мисија од ноември следната година.

Прочитајте и...  Осуденик чекал погубување, па му го одложиле: Не успеале да набават инјекција

Поврзани вести

Над 64 милиони луѓе во светот заразени со Ковид-19

И.И.

Заев: Обидот да се блокира Собранието е опасно, срамно и неодговорно однесување

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиевски: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија, дека може да нè нападне секој момент

Слободен печат

Во светот околу 500 новинари починаа од последици од Ковид-19

Слободен печат

Попов: Билатералните спорови треба да останат надвор од процесот на преговори

Слободен печат

ВИДЕО: Во инцидентот во Трир четири жртви и 15 повредени, возачот уапсен

Слободен печат

Остави Коментар