Сијарто: ЕУ да потпише нов договор со Турција за миграција

Сијарто го повика Брисел итно да го реши спорот со Турција.

Европската унија треба да потпише нов договор за миграција со Анкара, со цел Турција да го спречи приливот на мигранти преку нејзините граници, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Питер Сијарто.

Тој ова го рече по разговорот со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во Анкара.

Сијарто истакна дека Брисел и ветил на Турција шест милијарди долари за да се справи со ситуацијата, но оти е спорно колку од тие пари и се префрлени на Анкара.

Сијарто го повика Брисел итно да го реши спорот со Турција.

Тој оцени дека миграциите претходно претставувале безбедносен и културолошки ризик, а дека тие сега ги загрозуваат економијата и здравјето.

Прочитајте и...  Насилства низ Франција за време на празнувањето на Денот на републиката

Прочитај повеќе

Шефот на ЕУЛЕКС го пофали Хоти за скромноста и откри дека отпатувал за Брисел

Слободен печат

Почина една од трите избодени жени во Норвешка

Слободен печат

Гешев: Не може сите проблеми во државата да се префрлаат на судството

Слободен печат

Приведен маж во Скопје- се расправал со членови на Избирачкиот одбор и фотографирал

Слободен печат

ДПС: Митрополитот Амфилохије ја вовлекува СПЦ во црногорската изборна кампања

Слободен печат

Кои се петте сектори отпорни на кризата: Еве што покажуваат резултатите од „Wall street“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во јуни се користеле 65,5 отсто од фабричките капацитети

Во Швајцарија стоматолозите наплаќаат „корона-такса”

Слободен печат

Пазарџиите задоволни од прометот: Добро ни дојде што луѓето не одат по одмори, само вака да биде цело лето

Зукорлиќ: Потребна е нова влада и нов премиер

Слободен печат

Скок на акциите на Хјундаи за осум отсто поради „зелениот договор“ на Сеул

Слободен печат

Москва и Минск потпишаа договор за условите за испорака на руска нафта

Слободен печат