Си-Ен-Ен: Популарноста на Трамп моментално е на највисоко ниво, а тоа воопшто не зачудува

Доналд Трамп е попопуларен од било кога, пишува Си-Ен-Ен во својата анализа.

– Еве еден неоспорлив факт – претседателот Донадл Трамп денес е популарен како и на првиот ден на своето работно место како претседател на Соединетите Американски Држави – пишува Си-Ен-Ен.

Во новата анкета на Галуп 49 отсто од Американците ги одобруваат чекорите на Трамп како претседател, додека 45 отсто од нив не се согласуваат, што е најголем процент на поддршка што на добил од сите анкети на Галуп. Од Универзитетот Монмаут објавија резултати од свои анкети, кои велат дека 46 отсто од граѓаните се потпираат на Трамп. Повторно, најдобар резултат кој го имал во анкетите во последните три години.

Што придонесе до раст за поддршката на Трамп?

Одговорот е едноставен: начинот на кој Трамп се однесува кон кризата со коронавирусот. Анкетата на Галуп покажува дека 60 отсто од Американците го поддржуваат начинот на кој Трамп „се носи“ со кризата, додека 38 отсто од нив не ја поддржуваат неговата работа во овие моменти. Шесто од десет независни кандидати во анкетата го одобруваат постапувањето на Трамп со коронавирусот, како и еден од четири (27%) демократи. Во анкетата на Монмаут 50 отсто од испитаниците рекоа дека Трамп работи одлична работа за време на кризата поради коронавирусот, додека 45 отсто од нив го сметаат спротивното.

Прочитајте и...  Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Зголемената поддршка за Трамп за на една од најголемите глобални кризи во историјата на човештвото, особено онаа меѓу независните, дури и кај демократите, е она што го зголемува процентот на вкупната поддршка на гласачите која со години стагнира.

Од една страна, тоа не е многу изненадувачки. Анкетите доследно ја следат промената во поддршката на претседателот кога државата се соочува со големи кризи. На пример, во екот на терористичкиот напад на 11 септември 2001 година, поддршката за тогашниот претседател Џорџ Буш пораснала дури 80 отсто, па дури и речси 90.

Опозицијата во кризни ситуации има тенденција да го омекне ставот кон претседателот

Постои тенденција дури и опозицијата да го омекне својот став и перцепција кон претседателот додека општеството е во криза и му е потребен лидер кој од таа криза може да го извлече.

Прочитајте и...  Колку се богати жените околу Трамп? Пари од моделинг, брендови и разводи - МНОГУ! (ФОТО)

Од друга страна, скокот на Трамп во анкетите може да ги шокира луѓето кои внимателно ја следат неговата работа и работата на неговата администрација за време на пандемијата на коронавирусот. Конечно, сосема е јасно дека администрацијата недоволно сериозно ја сфатила заканата од коронавирусот и американските капацитети за тестирање на вирусот.

Просечниот Американец смета дека Трамп работи најдобро што може во борбата против вирусот

Јавниот настап на Трамп е обележан со неточни тврдења, на пример дека „тестот е совршен“ или дека „вакцината наскоро ќе дојде“, пишува Си-Ен-Ен.

Но, то што резултатите на анкетите на Галуп и Монмаут го сугерираат е дека: а) луѓето не ја следат буквално секоја реченица која Трамп ќе ја каже или б) не го сметаат за виновен за проблемите во државата.

Прочитајте и...  Манчевски: Судот ќе каже која е казната којашто треба да ја плати Мицкоски за неговото неодговорно однесување (ВИДЕО)

Просечниот Американец верува дека Трамп прави се што е во негова моќ во борбата против коронавирусот, и дека тоа што го зборува на дневно ниво помалку или повеќе не е ниту важно, туку поважно е општеството и државата во целина што порано да бидат подобри. (Забелешка: Има многу малку медицински докази дека оптмизмот на Трамп се темели на научни докази).

Важно е да се има на ум при анализата, на политичкото влијание која го има оваа масивна кампања за социјално дистанцирање додека медицината се бори против вирусот. Голем број на Американци гледаат на однесувањето на Трамп не до висина од 50 или 500 метри, туку од висина од 50 илјади метри, завршуваат од Си-Ен-Ен.

Прочитај повеќе

Чулев: На земјата и се потребни избори, но во оној момент кога граѓаните без страв ќе излезат да гласаат

Слободен печат

Битиќи: За финансиска поддршка аплицирале 34.000 компании, 90 проценти од барањата се веќе одобрени

Слободен печат

Илјадници лица протестираа против расизмот пред британскиот Парламент (ВИДЕО)

Слободен печат

Познато кој ќе учествува, а кој ќе ги бојкотира изборите во Србија

Слободен печат

Реакции на Мета, Рама и Баша по постигнатиот договор за изборната реформа

Слободен печат

Две лица починаа, 125 нови случаи на Ковид 19 и 8 оздравени пациенти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уште 800 текстилни работници треба да се тестираат во рамките на скринингот во Штип

Слободен печат

Ахмети: Време е да се обединиме за Албанец премиер

Слободен печат

Вучиќ ја поздрави одлуката на Приштина, верува дека може да се воспостави добар деловен однос меѓу двете земји

Слободен печат

Гејтс: Теориите на заговор не можат ни да се демантираат затоа што се толку глупави и чудни

Слободен печат

Манчевски: Судот ќе каже која е казната којашто треба да ја плати Мицкоски за неговото неодговорно однесување (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ

Филипче до медиумите: Непримерно е да се шпекулира со податоци од оние кои треба да обезбедат прецизна информација за јавноста

Слободен печат