Си-Ен-Ен отпушти тројца вработени бидејќи биле невакцинирани

Фото: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен отпуштила тројца вработени кои на работа доаѓале невакцинирани против коронавирусот, со што ја прекршиле политиката на компанијата, пренесува Њујорк Тајмс. 

„Да бидам јасен, имаме политика на нула толеранција за ова прашање“ изјави Џеф Зукер, главниот уредник на Си-Ен-Ен. 

Повеќе од една третина на работниците од Си-Ен-Ен доброволно се вратиле во редакцијата, а колективното враќање е одложен од 7-ми септември за од средината на октомври. 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот