Шведскиот производител на камиони планира да скрати илјадници работни места

Шведскиот производител на камиони „Сканија„ објави дека размислува за намалување на 5.000 работни места поради намалената побарувачка за време на пандемија со коронавирусот.

-Коронакризата нè принудува да го намалиме нивото на активност, а тоа значи, според наши проценки дека имаме 5.000 вработени во светот повеќе отколку што ни се потребни- рече извршниот директор Хенрик Хенриксон.

Според него, „Сканија“ ќе спроведе анализа на 1.000 работни места со високо стручно образование, во седиштето во Содертаj, јужно од Стокхолм.

-Со оглед на проценката на бавното закрепнување на побарувачката, треба да ја прилагодиме организацијата кон новата ситуација веќе во оваа година- рече Хенриксон.

Компанијата одби да коментира за тоа како овој потег ќе влијае на работните места во други земји.

Прочитајте и...  Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Тие тврдат дека користеле пакети за поддршка за работниците кои работеле со скратено работно време, кои беа одобрени од неколку влади и беа поддржани од синдикатите и вработените.

Претставниците на синдикатот со управата и одборот работат на изнаоѓање можности за заштеда на трошоците, но тоа не ги исклучува намалувањата на работните места.

„Сканија“ е член на групата Фолксваген, а минатата година испорача 91.700 камиони и 7.800 автобуси. Работи во повеќе од 100 земји и има околу 51.000 вработени. Нејзиното производство е стационирано во Европа, Латинска Америка и Азија.

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат