Шведска се откажа од барањето за екстрадиција на Асанж – Слободен печат
ВестиПланета

Шведска се откажа од барањето за екстрадиција на Асанж

Тој ќе остане во притвор се додека не се истражи обвинението за наводно силување.

Шведското обвинителство нема да поднесе жалба на одлуката на британскиот суд со кој се одбива формалното барање основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да биде задржан во пртивор.

Тој ќе остане во притвор се додека не се истражи обвинението за наводно силување.

Налогот за притвор би бил формален предуслов за поднесување на барање за екстраидција на Асанж, кој се наоѓа во затвор во Британија, пренесува Ројтерс.

Шведска сега сака да го испита случајот за наводно силување кој датура уште од 2010 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close