Шведска од првиот ден на пандемијата води иста политика, нејзините резултати далеку подобри од тие на ЕУ

Шведска во време на пандемијата коронавирус/ Фото EPA-EFE/Claudio Bresciani SWEDEN OUT

Пред неколку недели, започна нова учебна година во Шведска, а делта сојот силно ја погоди скандинавската земја, каде што бројот на заразени лица двојно се зголеми од крајот на јули. Во многу земји, тоа би значело само едно – заклучување. Но, не во Шведска.  

Шведска објави дека ќе ги укине речиси сите преостанати епидемиолошки мерки на 29-ти септември. Одлуката за укинување на веќе благите мерки наскоро се заснова на висока стапка на вакцинација и ниска стапка на смртност од ковид-19. До 7-ми септември, 70 проценти од возрасната популација во Шведска примиле две дози од вакцината, а вкупно 81,6 проценти од граѓаните над 18 години добиле барем една доза, пренесува Ројтерс.  

Според податоците на ЕЦДЦ, Шведска има трета најниска стапка на смртност од ковид-19 во Европа во последните две недели (по Лихтенштајн и Словачка), а ваквата ситуација трае од почетокот на летото.  

“Воопшто не сум загрижен. Се справивме добро за време на последните бранови на вирусот. Претпоставувам дека сум типичен Швеѓанец, не сум загрижен додека властите ќе ми кажат дека треба да се грижам сам за себе”, вели 35-годишникот Елин Брусевиц. 

Одлуката на Шведска да избегне заклучување и да ги остави пабовите, рестораните, трговските центри и основните училишта отворени за време на пандемијата, предизвика горчлива дебата на меѓународно ниво. Милиони луѓе ширум светот се затворени во своите домови, гледајќи како фирмите пропаѓаат и се борат да го продолжат своето образование преку голем број ограничувања воведени за да се спречи ширењето на коронавирусот.  

Но, околу 10 милиони Швеѓани, осумнаесет месеци од првиот локален случај на Ковид-19, регистриран во февруари минатата година, поминаа во голема мера без значајни секојдневни промени. Две третини од луѓето не се загрижени за последиците од пандемијата врз нив и нивните семејства, според најновото истражување на јавното мислење спроведено кон средината на јуни. 

Поддршка на владините одлуки 

Исто така, постои широка поддршка за владините одлуки. Само една четвртина од населението верува дека властите требало да му дадат на јавното здравство поголем приоритет од економијата. Во земјата вкупно починале речиси 15.000 луѓе, околу 1.450 на милион жители. Но, оваа стапка на смртност е пониска од просекот на Европската унија во целина (1684), и е значително помала од онаа во Франција, Шпанија, Италија и Велика Британија. 

Швеѓаните се посреќни од било кога 

Се чини дека психолошкото влијание на пандемијата беше помалку драматично во Шведска. Националната администрација за здравство и благосостојба објави постојан пад на бројот на луѓе кои бараат третман за вознемиреност и депресија, особено кај децата и младите возрасни. Голем дел од ова веројатно се должи на одлуката основните училишта да бидат отворени во текот на целата пандемија. Дури и во средните училишта, само од децата што биле тестирани позитивни или биле во контакт со заразено лице, било побарано да останат дома. Цели училишта и градови беа многу ретко ставени во карантин, и тоа само во исклучителни случаи, само доколку тоа го советува локален епидемиолог. 

Д-р Бат, професор на Универзитетот во Копенхаген, сака да истакне дека и покрај се, Шведска има повеќе смртни случаи од ковид-19 отколку нејзините нордиски соседи кои заземаа повеќе интервенционистички пристап.  

Стапката на смртност во Шведска од почетокот на пандемијата е три до четири пати повисока отколку во Данска и речиси 10 пати поголема отколку во Финска и Норвешка, што покажува дека Швеѓаните кои не морале да умрат, умираат. Бат исто така верува дека некоја друга земја, како Велика Британија, не може да ја копира шведската политика и да ги добие истите резултати. Со околу 23 луѓе на квадратен километар, Шведска има околу една десетина од густината на населението во Обединетото Кралство, додека околу половина од шведските домаќинства се состојат од само едно лице, што е главен фактор за локален пренос. 

Заина Вујчиќ води салон за педикир во близина на училиштето Соргенфри и можеше да работи цело време за време на пандемијата. Таа тврди дека Шведска ја имала најдобрата стратегија против коронавирусот: „Во Данска, Норвешка, Франција, Белгија, насекаде на друго место ќе треба да го затворам својот бизнис. Пресреќна сум што живеам во Шведска“. 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот