Шведска и го закомпликува пласманот во полуфиналето на Унгарија

Во последниот денешен натпревар во групата 2 на Европското првенство Шведска со 24:18 ја совлада Унгарија.

Иако ги загубија шансите за пласман во полуфиналето, ракометарите на Шведска ја совладаа Унгарија и ја однесоа Норвешка меѓу најдобрите четири селекции во Европа, додека и го закомликуваа пласманот на Унгарија.

Унгарците по триумфот над Словенија во минатото коло ги зголемија шансите за освојување на второто место во групата 2, но со денешниот пораз си ја отежнаа работата.

Натпреварот помина во израмнета игра на двете селекции се до последните 10-тина минути кога Швеѓаните одиграа фуриозно и со серија од 6:0 при резултат 18:18 го решија победникот.

Најефикасни во победничкиот состав беа Готфритсон и Пелас со по пет погодоци, додека на спротивната страна Миклер имаше залудни 14 интервенции.

Унгарија во последното коло игра против Португалија и мора да слави, додека Словенија ако сака пласман во полуфиналето мора да освои барем еден бод, или да се надева дека Унгарците нема да победат.

Прочитајте и...  Играч на ФМП негативен на ковид-19, откажан мечот со МЗТ Скопје Аеродром 2!

Прочитај повеќе

Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос за прва „кралска“ радост во „Ла Лига“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Давидовски на победничкиот подиум во Монца

Слободен печат

Тричко расположен пред Косово, ја продолжи гол-серијата во Кипар! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Карамелите“ газат во новата сезона, Челси од 0:3 до 3:3..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ристовска и ЦСКА Москва доминираат во Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Солскјер: Среќа што Мурињо не беше тука да ги измери головите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Се надевам дека „Ролан Гарос“ ќе заврши без последици! (ВИДЕО)

Слободен печат

Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Официјално: МЗТ Скопје Аеродром останува во АБА2 лигата!

Слободен печат

Ф1: Хамилтон со нова пол позиција во Сочи

Слободен печат

Јунајтед со гол во 100 минута: Судијата свиреше крај, па се предомисли! (ВИДЕО)

Слободен печат