Обвинителот на Шведска го бара Асанж - Слободен печат
ВестиПланета

ШВЕДСКА ГО БАРА АСАНЖ: Обвинителот поднесе барање за апсење на основачот на Викиликс!

Шведска повторно ја отвори истрагата за наводно силување, која првобитно беше покрената на 13 мај 2010 година.

Шведскиот обвинител кој ја води истрагата за обвинението за наводно силување против основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, денеска поднесе барање за негово апсење, соопшти обвинителството.

Налогот за апсење, доколку биде издаден, ќе биде прв чекор во процесот кој би резултирал со екстрадиција на Асанж во Шведска од Велика Британија, каде отслужува казна од 50 недели затвор поради кршење на условната слобода.

Шведска повторно ја отвори истрагата за наводно силување, која првобитно беше покрената на 13 мај 2010 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close